Vítejte na oficiálních webových stránkách obce Býkov-Láryšov

Úvodní stránka

Obraz obce Býkov-LáryšovObec Býkov-Láryšov leží v severovýchodní části Mikroregionu Krnovsko asi pět kilometrů od Krnova. Tvoří ji dvě části: Býkov a dva kilometry vzdálený Láryšov. V současné době v obci na katastru 907,5 hektarů, který ohraničuje říčka Čížina a Hajnický potok, žije přibližně stošedesát obyvatel. V kopcovitém terénu dosahuje nejvyšší nadmořskou výšku 486 metrů vrch Ovčák nad Býkovem a o dvacet metrů vyšší vrch Rybničná nad Láryšovem.

V současné době většina obyvatel obce dojíždí za prací do Krnova nebo soukromě podniká. V prostředí s čistým ovzduším jsou vhodné podmínky pro individuální bytovou výstavbu. Býkov-Láryšov je zajímavý především z hlediska turistiky. Jsou zde vybudovány cyklotrasy a značené turistické stezky pro pěší. Má i několik dochovaných památek. Významnou je kaplička z roku 1848 a hasičská zbrojnice z roku 1921 v Láryšově. Kostel Panny Marie Karmelské postavený v Býkově v roce 1727 pak patří mezi kulturní památky.

Podle zakládací listiny dal v roce 1238 Jindřich z Meranu, pán na Cvilíně, svému věrnému služebníkovi Čížečkovi les k založení vsi Býkova v níž se stal fojtem. Menší část obce Láryšov pak byla založena až v roce 1793 na místě dřívějšího rybníku. Býkov za své jméno vděčí chovu býků, který byl v době jeho založení hlavním zdrojem obživy osadníků.

Obec ve 13. století přešla do rukou Benešoviců. Při dělení země opavské připadla k novému knížectví krnovskému. Při něm zůstala až do roku 1742. Ale její majitelé se střídali. V roce 1560 připadl Býkov jako samostatný stateček Václavovi komorníkovi knížectví krnovského, který na Býkově choval dočasně zemské desky. Postupně místo drobné české šlechty získávali zásadní vliv Němci. A tak v roce 1691 byl Býkov již zcela německý. V roce 1836 postihla ves cholera a o dva roky později rozsáhlý požár, který zlikvidoval sedm usedlostí.

První škola zde byla založena v letech 1780 až 1790. V roce 1867 postavili zdejší obyvatelé novou budovu školy, která v současné době slouží pro potřeby obecního úřadu.

Po skončení II. světové války přicházeli do vesnice noví čeští a slovenští osídlenci. Lidé se zabývali především zemědělstvím. Velmi oblíbené tu bylo včelařství. V roce 1974 byl Býkov přidělen ke Krnovu. Samostatným se opět stal v roce 1992.

Státní správa
Moravskoslezský kraj Mikroregion Krnovsko CzechPoint Protikorupční linka Databáze firem Evropské databanky Policie České republiky Český úřad zeměměřický a katastrální Státní správa SPOV Moravskoslezského kraje

Úvod Nahoru Zpět

Ochrana osobních údajů Soubory cookie Prohlášení o přístupnosti